Prizewinners of the previous Competitions

2016


Group A 

GRAND PRIX – not awarded

LAUREATES
Daniil Polikarpov, Russia 
Vadim Perih, Ukraine 
Nazar Shutko, Ukraine 


DIPLOMANTS
Amina Akhmetzhanova, Kazakhstan – also awarded with special prize for the youngest participant in the II Round (born 2007-12-23) 
Maria Kun, Russia 
Jacob Shapiro, Belarus 
Liepa Jurgutavičiūtė, Lithuania 
Filip Chetwynd, Poland 
Agnė Gečaitė, Lithuania 
Annissa Gybel, Denmark
Paulina Banaitytė, Lithuania  
Andrij Heker, Ukraine
Pijus Česaitis, Lithuania 

Group B

GRAND PRIX
Jingzhi Zhang, China

LAUREATES
Yanis Grisó, Luxembourg 
Klára Erdingerová, Czech Republic


DIPLOMANTAS
Aliaksandra Arbuzava, Belarus
Ugnė Katinskaitė, Lithuania 
Ugnė Liepa Žuklytė, Lithuania
Georgii Moroz, Ukraine 
Iskandarzhon Akhmedov, Russia 
Lina Juknevičiūtė, Lithuania 
Jaime Maceira Naya, Spain 
Paulina Jankovskytė, Lithuania  


sPECIAL PRIZES
Jingzhi Zhang, China – Special prize for the best performance of a piece by Balys Dvarionas;
Paulina Jankovskytė, Lithuania – Special prize for the best performance of a piece by the Lithuanian contemporary composer; 
Jaime Maceira Naya, Spain – Special prize for the best performance of virtuosic piece;
Lina Juknevičiūtė, Lithuania – Special prize for the best performance of a piece by the Lithuanian contemporary composer;
Klára Erdingerová, Czech Republic – Special prize for the best performance of a classical piece.

Group C 

GRAND PRIX
Eszter Kökény, Hungary 

LAUREATES
Gennaro Cardaropoli, Italy
Miranda Liu, USA

DIPLOMANTS
Snezhana Pashchenko, Russia
Chao Min Tiffany Tan, Poland
Andrejs Jegorovs, Latvia
Bartosz Skibiński, Poland
Daria Ushakova, Russia
Rujin Min, China
Magdalena Skwierczyńska, Poland


SPECIAL PRIZES
Gennaro Cardaropoli, Italy – Special Kharkov Philharmonic Prize; 
Miranda Liu, USA – Special prize "Favourite of the Audience";
Eszter Kökény, Hungary – Special prize Weimar masterclasses prize, Special prize for the performance of a Concerto by Balys Dvarionas;
Andrejs Jegorovs, Latvia – Special prize for the best performance of a contemporary piece;
Bartosz Skibiński, Poland – Special prize for the best performance of a baroque piece;
Daria Ushakova, Russia – Special prize for the best performance of a romantic piece.


Main Supporters


Organizers